Prekių katalogas

Kaip apskaičiuoti radiatorių galingumą?

Kaip apskaičiuoti radiatorių galingumą?

Radiatoriai skiriasi savo dydžiu ir techninėmis charakteristikomis. Tikriausiai visi supranta, kad kuo didesnė patalpa, tuo daugiau ir didesnių radiatorių reikės, tačiau iš tikrųjų persistengti taip pat neverta – optimaliai taupiai patalpas apšildys tik tinkamai parinkti radiatoriai.

Šildymo plano parengimas

Rengiant šildymo planą, yra vertinami įvairūs parametrai: patalpų dydis ir aukštis (tūris), paskirtis, langų ir durų skaičius, išplanavimas, sienų šiluminė varža ir net gyventojų skaičius. Taip pat svarbus ir sistemos slėgis bei maksimali temperatūra.

Nors šildymo sistemos plano parengimą ir radiatorių galingumo apskaičiavimą geriausia patikėti profesionalams, verta žinoti esminius principus. Štai naudojant miesto centrinį šildymą radiatorių šilumokaičio temperatūra siekia 70-90 °C, kieto kuro katilą – 70 °C, o kondensacinį – tik 50 °C.

Bendru atveju skaičiuojama, kad 1 kvadratinio metro šildymui reikalingas 100W galingumas. Vis dėlto jei namo sienų šiluminė varža prasta arba radiatoriai montuojami senos statybos daugiabutyje ar individualiame name, reikės didesnio galingumo. Apskritai, didesnio galingumo radiatorius visada yra geresnis pasirinkimas, nes šilumos kiekį galima sumažinti naudojant termostatą. O štai kai radiatorius yra per mažas, teks pasirūpinti papildomu šilumos šaltiniu.

Radiatoriai pagal kvadratūrą

Radiatorių galingumui lemiamos įtakos turi patalpos kvadratūra. Skaičiuojant standartinį atvejį 20 kv. m. ploto kambariui reikės 2000W galingumo radiatoriaus. Tokio dydžio kambariuose paprastai yra bent du langai, todėl vietoje vieno didelio galima montuoti du mažesnius radiatorius.

Radiatorių viduje yra skirtingas vandens sekcijų skaičius, tad kuo radiatorius storesnis, tuo jis galingesnis arba atvirkščiai. Paprastai tariant, galite rinktis didesnį ir plonesnį arba mažesnį ir storesnį radiatorių, o jo galingumas išliks toks pats. Taip lengva bus priderinti radiatorių prie interjero sprendimų.

Radiatorių priežiūra ir eksploatacija

Radiatoriai veiks tinkamai, jei jais pasirūpinsite laiku. Reikia pašalinti dulkes ir užtikrinti vandens kokybę sistemoje. Apnašos, šaltis – visa tai kenkia radiatoriams ir gali sutrumpinti jų tarnavimo laiką. Jei sistemoje naudojamas vanduo, ją reikėtų valyti kas 4 šildymo sezonus: nuo vandens kaupiasi kalkės, todėl galiausiai šiluma negali tolygiai pasiskirstyti.

Panaši problema kyla ir dėl oro sistemoje, tačiau jis yra lengvai pašalinamas. Sistemą nuorinti (plačiau skaitykite straipsnyje „Kaip nuorinti radiatorius?“) reikėtų prieš kiekvieną šildymo sezoną, taip radiatoriai kais vienodai ir tolygiai atiduos šilumą patalpoms. Taip pat nepamirškite, kad radiatorius reikia valyti (plačiau skaitykite straipsnyje „Kaip išvalyti radiatorius nuo dulkių?“) ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės – susikaupusios dulkės pradeda degti ir skleidžia nemalonų kvapą.

Taip pat nepatariama radiatorių laikyti tuščių – juose kaupiasi drėgmė, vyksta korozijos procesai. Jei sistemą naudojate ne nuolatos ir kartais išjungiate, naudokite ne vandenį, o neužšąlantį skystį. Tai padės apsaugoti radiatorius nuo užšalimo ir kalkių nuosėdų.

  • Prenumeruok ir laimėk

    Informacija

    Prenumeruok ir gauk mūsų naujienas pirmas! Prenumeruok