Prekių katalogas

Geoterminis šildymas – kas tai?

  • Geoterminis šildymas – kas tai?

    Apie geoterminio šildymo įrengimą savo namuose svajoja tikriausiai kiekvienas. Turbūt jau teko girdėti, jog šis šilumos išgavimo būdas yra itin veiksmingas ir taupus. Jį įsirengus nebereikia pergyventi dėl šilumos gavimo, nes turėsite savo nuosavą šilumą, kurios teikiamais patogumais galėsite naudotis kada tik panorėję. Jau vien dėl to pagalvoti apie geoterminį šildymą yra verta, o dar labiau verta paversti savo planus realybe.

    Toliau skaitydami galėsite susipažinti su geoterminio šildymo privalumais ir apsispręsti dėl elektrinės savo namo sklype įrengimo su profesionalų pagalba.

    Kaip išgaunama geoterminė šiluma?

    Geoterminė energija dar kitaip yra vadinama žemės gelmių energija. Ji yra išgaunama specialiomis technologijomis imant šilumą tiesiai iš žemės gelmių, vėliau ją paskirstant ir panaudojant pagal poreikius – karštam vandeniui, patalpų apšiltinimui, elektros gamybai.

    Geoterminei energijai išgauti kasami specialūs reikiamo gylio grunto gręžiniai, montuojami energiją išgaunantys mechanizmai (šilumos siurbliai, vertikalus arba horizontalus lauko kontūras ir kt.). Galimi labai įvairūs įrenginių pasirinkimai, kurie gali būti montuojami pagal jūsų lūkesčius ir poreikius.

    Priešingai nei oras–oras šilumos siurbliai, geoterminiai gali būti montuojami tik su specialistų pagalba, todėl geriausia pasikliauti profesionalų patirtimi. 

    Geoterminio šildymo privalumai

    Trumpai peržvelkime didžiausius geoterminio šildymo pliusus:

    • nuolatos atsinaujinantis energijos šaltinis;
    • taupus ir greitas būdas gauti šilumą bei elektrą;
    • užtikrinamas nepriklausomas šilumos šaltinis;
    • šis šilumos išgavimo būdas tausoja aplinką ir nekenkia gamtai;
    • geoterminė šiluma visuotinai visų yra pripažįstama kaip pati saugiausia ir patikimiausia;
    • yra galimybė rinktis vertikalų arba horizontalų šildymą
    • geoterminiai įrenginiai nereikalauja priežiūros;
    • generuojamos energijos efektyvumas tolygus visą parą, visais metų laikais ir nepriklauso nuo jokių išorės veiksnių, kaip ir nuo gamtinių sąlygų;
    • investicija yra ilgaamžė ir tvari;
    • išgautą šilumą galima panaudoti įvairiems poreikiams, tame tarpe ir vandens šildymui;
    • išlaidos ilgainiui atsiperka su kaupu;
    • įrengiant geoterminę jėgainę yra galimybė gauti paramą.

    Geoterminis šildymas patrauklus tuo, kad, priešingai nei daugelis kitų elektros išgavimo būdų (saulės, vėjo energija), yra visą parą ir visais metų laikais tolygus, todėl nereikia sukti galvos dėl reikiamų gamtos sąlygų susiformavimo ir atsiperkamumo. Tai neabejotinai veiksminga investicija, kuri pradžioje nors ir pareikalauja nemažų išlaidų, ilgainiui jos atsiperka net su kaupu.

    Kiek kainuoja įsirengti geoterminį šildymą 2024 m.?

    Priklausomai nuo konkrečios situacijos, geoterminės jėgainės įrengimo darbai galėtų kainuoti apie 12–14 tūkst. eurų. Investiciją labai didina jau vien paties gręžinio kasimas, kas pareikalauja kone pusės lėšų. Labai daug kas priklauso ir nuo gręžinio gylio.

    Lauko kontūrai, arba kitaip kolektoriai taip pat sudaro didelę išlaidų dalį. Kiek pigiau atsieina geoterminiai šilumos siurbliai, kurių gali būti labai įvairių rūšių.

    Bet kokiu atveju, rimtai svarstantiems įsirengti geoterminę jėgainę yra sudarytos galimybės pretenduoti į paramos gavimą, tad didelės kainos neturėtų tapti kliūtimi. Geoterminio šildymo įrengimas yra kompensuojamas atitinkantiems keliamas sąlygas.

    Kaip veikia geoterminis šildymas?

    Geoterminio šildymo atveju energija imama iš žemės, o tai reiškia, jog ji nieko nekainuos. Tačiau jai įsisavinti reikalingas įrenginys – geoterminis šilumos siurblys, kurio veikimui reikia elektros energijos. Tačiau jos sąnaudos bus nedidelės, o šildymas garantuos maksimalų komfortą, kas tikrai masina ir yra didelis pranašumas prieš kitus šildymo variantus.

    Kaip minėjome, geoterminio šildymo atveju šiluma imama iš žemės. Tai yra kertinis skirtumas nuo populiaraus oras-oras šilumos siurblio ar ištraukiamo oro šilumos siurblio, kurie energiją ima iš oro.

    Geoterminis šildymas grįstas energijos perkėlimu iš žemės į patalpas, naudojant minimalų kiekį elektros energijos. Tačiau tam, kad energija iš vienos terpės būtų perduota į kitą (o perdavimas visuomet vyksta iš šiltos į šaltą) reikia ir temperatūrų skirtumo. Šilumos siurblyje yra freono, pastarajam garuojant sugeriama daug šiluminės energijos. Tada freonas kompresoriuje yra spaudžiamas, dėl to kyla jo temperatūra. Šioje aukštoje temperatūroje pats freonas kondensuojasi, keičia savo formą ir praranda daug šiluminės energijos, o didelį energijos, sugertos iš žemės, kiekį perduoda į šildymo sistemą patalpose ir taip pat į karšto vandens sistemą.

    Nusprendus montuoti geoterminio šildymo sistemą svarbu žinoti, kad jai reikalingi radiatoriai arba grindinis šildymas.

    Kuo skiriasi vertikalūs ir horizontalūs lauko kontūrai?

    Esminis horizontalių ir vertikalių lauko kontūrų skirtumas yra tas, jog vertikaliems įrengti reikalingas gilus gręžinys, kai tuo tarpu horizontalūs kontūrai įrengiami žemės paviršiuje. Jeigu sklype turite daug vietos, galite įsirengti horizontalius lauko kontūrus, tačiau jei ploto nedaug, pravarčiau būtų rinktis vieną ar kelis gręžinius. Tokiu atveju, sklypo dydis tarsi savaime padiktuoja reikiamą atsakymą – jeigu žemės plotas per mažas svarstyti net nėra reikalo, žinoma, kad tuomet rinksitės vertikalųjį geoterminį šildymą.

    Vertikalus geoterminis šildymas iš tiesų yra brangesnis nei horizontalus. Jau vien gręžinio kasimas pareikalauja nemažų išlaidų. 

    Horizontalaus šildymo didžiausias trūkumas yra tas, jog reikalingas net kone 3 kartus didesnis žemės paviršiaus plotas nei šildomas plotas, todėl toks įrengimas nėra laikomas labai praktišku pasirinkimu lyginant su vertikaliuoju. Vis dėlto, jeigu turite pakankamai didelį žemės sklypą ir norite išvengti didesnių išlaidų reikalaujančio gręžinių kasimo, galite pasinaudoti ir šiuo įrengimo būdu.

    Kas svarbu renkantis geoterminį šildymą?

    Kertinis aspektas, kurį reikia vertinti renkantis šį šildymo tipą, yra tai, kiek namams reikia šilumos bei koks yra karšto vandens poreikis. Patalpoms apšildyti reikalingos šilumos poreikis apskaičiuojamas atsižvelgiant į patalpų plotą.

    Besirenkančius įsigyti geoterminį šilumos siurblį raginame pasižvalgyti po Namams24.lt asortimentą. Plati įvairovė leis kiekvienam atrasti tinkamiausią variantą.

  • Prenumeruok ir laimėk

    Informacija

    Prenumeruok ir gauk mūsų naujienas pirmas! Prenumeruok