Prekių katalogas

Saulės elektrinių veikimo principas

Saulės elektrinių veikimo principas

Saulės elektrines tikriausiai yra matę visi, tačiau tikrai ne kiekvienas žino, koks jų veikimo principas. Iš nežinojimo gimsta daugybė mitų, todėl kviečiame daugiau sužinoti, kaip veikia šie įrenginiai, gaminantys elektros energiją iš saulės spindulių.

Saulės elektrinės veikimas

Apskritai, pats veikimo principas saulės elektrinėse yra gana paprastas. Saulės moduliai yra tvirtinami ant pastato stogo arba ant žemės (kiek rečiau – kabinami ant sienos ar montuojami balkone) ir sugeria saulės energiją. Tam jie montuojami 45 laipsnių kampu – tai užtikrina efektyvumą, nes tokiu atveju saulės spinduliai į modulio paviršių atsimuša stačiu kampu.

Fotovoltiniai moduliai paverčia saulės energiją pastoviąja elektros srove. Tokios elektros srovės tiesiogiai naudoti negalime, todėl naudojamas keitiklis – iš jo išeinanti kintamojo srovė tinklais yra perduodama ir naudojama buitiniuose elektros prietaisuose, namų šildymui, karštam vandeniui ruošti ir kt. Saulės elektrinėms gali būti naudojami skirtingi saulės moduliai, tačiau jų veikimo principas iš esmės nesiskiria (plačiau skaitykite straipsnyje „Kokius saulės modulius rinktis?“).

Saulės energija yra atsinaujinantis ir niekada neišsenkantis šaltinis, todėl elektros energijos fotovoltinės elektrinės gali pagaminti daugiau nei reikia. Tačiau tai nėra problema – energijos perteklius gali būti kaupiamas naudojant specialius akumuliatorius arba elektros tinklais perduodamas pasaugoti.

Ar saulės elektrinės veikia ištisus metus?

Atrodo, kad saulės elektrinės veikia tik saulėtomis dienomis, todėl kartais galvojama, kad toks sprendimas mūsų klimatui nėra tinkamas. Vis dėlto tai nėra tiesa, nes saulės elektrinės veikia ištisus metus, net ir vėlyvą rudenį ar šaltomis žiemos dienomis ir tai ne vienintelis jų privalumas (plačiau skaitykite straipsnyje „Saulės elektrinių pliusai ir minusai“). Tiesa, kai oras yra apniukęs, elektros energijos pagaminama mažiau, tačiau elektrinė vis tiek veikia ir yra gana efektyvi.

Atvėsus orams ar apniukusiomis dienomis, o taip pat ir naktį, galima panaudoti sukauptą perteklinės energijos kiekį. Šaltuoju sezonu reikalingas elektros energijos kiekis gerokai padidėja, todėl tai puikus metas panaudoti tą energiją, kurią sukaupėte per saulėtas pavasario ir vasaros dienas. O jei jos ir neužteks, neverta jaudintis – visada galima trūkstamą energijos kiekį įsigyti ir elektros tiekėjo.

Vis dėlto daugelį šis klausimas labiausiai gąsdina dėl saulės elektrinės atsiperkamumo. Juo abejoti neverta, nes šiltojo sezono metu energijos dažniausiai pagaminama daugiau nei reikia, o ir žiemą saulės elektrinė padeda gerokai sumažinti sąskaitas už elektrą.