Saulės elektrinės atsiperkamumas

Kiekvienas, svarstantis apie investiciją į saulės elektrinę, skaičiuoja, per kiek laiko ji atsipirks. Saulės elektrinės išties padeda sutaupyti, tačiau jų efektyvumas priklauso nuo daugybės veiksnių: oro sąlygų, elektrinės galingumo, kiek energijos suvartojama iš karto, o kiek atiduodama pasaugoti ir kt. Dėl to norint tiksliai apskaičiuoti atsipirkimo laiką, reikėtų turėti ir tikslius skaičius.
Ar atsiperka saulės elektrinė?
Dvejoti, ar saulės elektrinė apskritai atsipirks, tiesiog neverta – ji tikrai atsiperka, tačiau tai gali įvykti ir gana greitai, ir šiek tiek užtrukti. Greičiausias saulės elektrinės atsiperkamumas bus pasiektas tada, jei ji bus įrengta tinkamo galingumo ir atitiks namų ūkio poreikius. Saulės elektrinės pagaminta energija yra pigiausia tada, kai sunaudojama iš karto, tad gali prireikti pakeisti kai kuriuos įpročius. Pavyzdžiui, turint saulės elektrinę skalbti skalbinius ar siurbti namus verta tada, kai šviečia saulė – taip sutaupysite daugiau.
Skaičiuojama, kad tinkamo galingumo saulės elektrinė sąskaitas už elektros energiją sumažina net iki 70 procentų. Pripažinkite – tai tikrai nemažai. Svarbu pasitarti su patyrusiais ir profesionaliais specialistais, kurie patars, kokią saulės elektrinę geriausiai pasirinkti individualiu atveju (plačiau skaitykite straipsnyje „Kokią saulės elektrinę pasirinkti?“).
Vidutiniškai saulės elektrinė turėtų atsipirkti per dešimtmetį, tačiau įranga pasižymi ilgaamžiškumu ir gali būti naudojama 25 metus ar net ilgiau. Gedimai saulės elektrinėse taip pat reti, o gamintojų suteikiama garantija – ilga. Taigi saulės elektrinę įsirengti tikrai verta, nes ji ne tik atsipirks, o ir padės daug sutaupyti.
Per kiek laiko atsiperka saulės kolektoriai?
Daugelis klaidingai mano, kad saulės kolektoriai yra tas pats kaip ir saulės elektrinė, tačiau šie elementai labai skiriasi (plačiau skaitykite straipsnyje „Kuo skiriasi saulės moduliai, baterijos ir kolektoriai?“). Saulės kolektoriai iš esmės dažniausiai naudojami vandens pašildymui ir itin efektyviai veikia vasarą. Jie padeda nemažai sutaupyti: skaičiuojama, kad jais vanduo yra pašildomas praktiškai už dyką.
Per kiek laiko atsipirks investicija į saulės kolektorius, priklausys nuo suvartojamo karšto vandens kiekio, o taip pat ir saulėtų bei šiltų dienų skaičiaus – kolektoriai sukaupia saulės šiluminę energiją ir ją perduoda vandeniui.